Древни вулкани вероятно са причинили драматичното затопляне на земната атмосфера, което е довело до покачване на температурата в моретата и смъртта на много морски видове или т. нар. масово изчезване на видове, смятат европейски и американски учени, предаде Ройтерс.
Откритието показва влиянието от освобождаването на огромни количества парникови газове в атмосферата. По него може да се съди и за промените от глобалното затопляне, пишат авторите в списание “Сайънс”. Мощните праисторически изригвания, смятат учените, вероятно са били катализатора за придвижване на Гренландия и северозападна Европа встрани, за да се формира Северния атлантически океан.
Международният екип твърди, че вулканите, изригнали по крайбрежието на Гренландия и западната част на Великобритания преди около 55 млн. години, са изхвърлили въглероден диоксид и метан в атмосферата. Това е предизвикало период на затопляне от 220 хиляди години, което е довело до повишаване на морските температури с около 5 градуса по Целзий в тропиците и с градус повече в арктическата област. Киселинността на океаните също е нараснала. Последвалата масова смърт води до изчезване на 30 до 50 процента от дълбоководните обитатели на моретата.