Спецовете в Брюксел рисуват ХХI-ви век в апокалиптични багри
Милано. Румен Михайлов Кореспондент на “Монитор”, Италия
"Супер-план" за действие в името на спасяването на Стария континент и неговите жители от унищожителните последици на променящия се климат - така медиите в Лондон, Париж и Рим нарекоха документа, който Европейската комисия смята да приеме идната сряда.
Той включва серия от програми и проекти, които според експертите в Брюксел ще променят в течение на броени десетилетия нашия начин на живот. Планът се съдържа в подготвената от ЕС "Зелена книга" и няма нищо общо с изготвената през миналия март стратегия за борба със затоплянето.
Включените в документа мерки ще бъдат задължителни за всички институции и жители на континента - Европейската комисия, правителствата, регионалните и местните правителства, обикновените граждани. Към изпълнението на програмите и проектите би трябвало да се пристъпи веднага, като целта е да се приучим да живеем възможно по-бързо върху територия, постоянно атакувана от наводнения, суша, бури, пожари, лишения и нови болести. Само по този път според съставителите на плана ще се ограничат щетите от промените на климата в икономиката, инфраструктурата, частната собственост и здравето на хората. Ако се вярва на направените в Брюксел сметки, забавянето в прилагането на мерките ще ни наложи още през 2020 г. да харчим четири пъти повече средства за неутрализираме на последствията от неконтролируемите прищевки на климата.
Що се отнася до предвидените от Брюксел мерки, то в началото ще бъдат т.нар. soft actions или по-леки действия, които ще включват на първо място икономиите на вода и затварянето на хидроелектроцентралите. Следва промяната в ротацията на реколтите и използването на устойчиви на суша семена. "Hard" действията пък включват по трудоемки и скъпи, започвайки с инициативи като повдигането на язовирните стени и тези на каналите. Следват премествания на заводи, пристанища и цели градове, построени на морското равнище и застрашени от заливане. От особена важност ще бъдат проектите за действия в инфраструктурата, които ще включват изграждането на нови мостове, виадукти и други съоръжения в близките до морета райони.
Само така според Брюксел ще можем да оцелеем през следващите 100 години.